Що краще - електронна книга чи звичайна? Які переваги однієї над іншою?
Не важливо, що у вас в руках - електронна або паперова книга.
Це справа особистих уподобань
“Книги- морська глибина, хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить” – сказав Іван Франко.
Книга – скарбниця народу. Ще здавна зародилась думка , що мудрість знаходиться в книгах й тому вони мали неабияку цінність. Далеко не кожен міг дозволити собі придбати книгу.
XXI століття – вік сучасних технологій. На сьогоднішній день, наше суспільство створює неймовірні речі, які не просто користуються популярністю, а ще й значно полегшують життя. Одним із таких «відкриттів» є електронна книга, яка зберігає читання у тренді і йде «в ногу» з прогресом.
Останніми роками у вільному доступі можна знайти безліч електронних книг, які поступово витісняють із ринку паперові видання. Пов’язано це з кількома перевагами електронних книг: безкоштовністю, можливістю в один пристрій для читання (рідер) вміщати до десятка тисяч видань, невеликою вагою пристрою, змогою знаходити в тексті окремі фрагменти, заголовки, слова і т.д.
Зовсім недавно швидка смерть паперових книг вважалася практично доконаним фактом. Ось ще трохи, ще трохи, і електронні книги повністю витіснять численні «цеглини». Але «трохи» вже минуло, а книговидавництво все так само живе, полиці книжкових магазинів не порожніють, публічні бібліотеки не зачиняються. Що ж пішло «не так»? Чому сторінки, що пахнуть друкарською фарбою, все ще милі нашому серцю?
Давайте уявимо невелике змагання між паперовою та електронною книгами. Хто переможе? Витіснить один носій свого суперника, або ж обидва залишаться існувати нарівні, як альтернатива один одному?
Деякий час назад провели експеримент. У норвезькій школі учням дев'ятого класу дали тест на засвоєння прочитаного. Одна група читала електронну книгу, а інша паперову. Кращі результати отримали ті учні, які прочитали матеріал на папері.
Психологи стверджують, що не зважаючи на всі переваги цифрових джерел інформації, людський наш мозок віддає перевагу аналоговим медіа. Ви мали би помічати, що запам’ятовувати легше те, що ви записали.
Поглинання інформації з паперу сприяє кращому її утриманню в пам'яті і підвищенню продуктивності. Вчені пов’язують користь читання паперових книг з дефіцитом метапізнання – це те, наскільки свідомо ми ставимося до інформації.
Згідно з експериментом, який провели вчені, люди, які читають з електронних носії дійсно роблять це швидше. Але ті, хто читали паперові книги, можуть краще відтворити та повторити прочитане.
Але не потрібно читати все з паперу. Якщо мова йде про ділове листування чи короткі повідомлення – то носій, з якого ви читаєте, особливої ролі не грає.
Щоб зрозуміти, що краще - паперова чи електронна книга - давайте спочатку з'ясуємо плюси і мінуси обох.
Плюси електронної книги:
Мінуси електронної книги:
Плюси паперової книги:
Мінуси паперової книги:
Що краще - електронна чи паперова книга? У електронних книг свої переваги, у паперових - свої.
Наприклад, в дорогу краще взяти електронну. Для тих, хто живе на орендованій квартирі чи часто переїжджає, це також оптимальний варіант. Але в той же час - що може бути краще затишного читання паперового томика за чашкою какао і з котом під боком? Або блукання між полицями книжкового магазину?
Не важливо, що у вас в руках - електронна або паперова книга. Це справа особистих уподобань. Куди важливіше відповідь на питання - читати чи не читати?
Дійсно, з якого б ви носія не отримували інформацію, в будь-якому випадку, ви її отримуєте. Але чи так важливо читати? Користь читання книг вже доведена вченими.
Так, начитані люди рідше бувають бідними, читання книг продовжує здоров'я розуму, позбавляє від стресу навіть краще, ніж музика або прогулянки.
Користь читання - незаперечний факт. Але що ж робити тим, хто не любить читати? Можливо, проблема у відсутності звички і неправильному підході? Секрет у тому, що начитаним людям прищеплена любов до книг ще батьками в глибокому дитинстві. Тим же, хто не має такої корисної звички, доведеться привчати себе самому.
Але давайте повернемося на ринг, де змагаються електронні книги проти паперових. В цьому випадку перемогла дружба. Як електронна музика не витіснила інструментальну, як телебачення не витіснило театр, так само винахід електронної книги не вб'є паперову. І це радує, оскільки таким чином ми стаємо багатшими на цілий всесвіт.
16 сайтів, на яких можна скачати електронні книги безкоштовно
Залишаємо на ваш розсуд, що вибрати і чи міняти звички. Головне – читати!
Матеріали (Режим доступу станом на 16.09.2021):
https://ukr.media/science/382511/?fbclid=IwAR2vLRaWgBEEpCMfud7-1RHwB0Q6dNw5SpntqkCe_r91OGAfLXhKW9dQB-Q
https://litcentr.in.ua/blog/2015-05-22-37
http://universe.zp.ua/?p=11110#fancybox/0/
http://nslovo.com/blog/yaka-knyha-krascha-elektronna-chy-paperova
https://studway.com.ua/resursi-dlya-knigolyubiv/
http://publish-ukma.kiev.ua/ua/novini/44-paperova-chi-elektronna-kniga.html
https://ij.ogo.ua/ya-zhurnalist/kniga-drukovana-chi-elektronna/
https://molbuk.ua/news/137663-elektronna-chy-paperova-vcheni-nareshti-vyznachyly-naykraschyy-nosiy-dlya-chytannya.html
https://blog.yakaboo.ua/%D1%8D%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0-vs-%D0%B1%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D1%87%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D1%8B%D0%B1%D1%80%D0%B0/.
Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
зав. відділу обслуговування Новосад В.Я.,
провідний бібліотекар Гордійчук Х.Т..
Матеріал підготовлено 16.09.2021р.
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.