«Саме референдум – це справді історичний день утворення незалежної держави волею всього українського народу»
/Леонід Кравчук, перший Президент України/
Сьогодні виповнюється 30 років Референдуму за Незалежність.
1 грудня 1991 року назавжди вкарбоване у багатостраждальну історію нашої країни, яка століттями була позбавлена своєї державності.
Шануймо свій вибір, шануймо Україну!
Цей день залишиться найважливішою датою в історії українського народу, бо саме тоді вільним волевиявленням громадян було підтверджено Акт проголошення незалежності України. На Всеукраїнський референдум було винесено питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Кожен громадянин мав чітко відповісти «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую». Із них на запитання бюлетеня відповіли «Так, підтверджую» 28 804,1 тис. громадян (90,3 % населення). Позитивну відповідь дало населення всіх областей України незалежно від їхнього національного складу. За незалежність проголосували не тільки українці, а й представники інших народів, для яких батьківщиною є українська земля. Результати референдуму виявилися настільки переконливими, що вже наступного дня країни світу почали визнавати державну незалежність України. Акт проголошення незалежності України та становлення української державності сприяло визнанню нашої країни світовим співтовариством. 2 грудня 1991 року Україну визнали Польща та Канада, 11 грудня перше посольство в Україні відкрила Угорська Республіка. Протягом 1992 року Україну визнало 132 держави.
Референдум 1 грудня 1991 року підтвердив Акт проголошення незалежності України, який 24 серпня 1991 року був проголошений Верховною Радою УРСР. Це було остаточне затвердження державного суверенітету, (рішення Верховної Ради могла скасувати Верховна Рада іншого скликання, а рішення референдуму відмінити не міг ніхто). Результати референдуму дозволили Україні затвердитися на міжнародній арені як повноправному суб’єкту міждержавних відносин. До 1 грудня 1991 року незалежну Україну не визнала жодна держава. А протягом лише грудня місяця того ж року наша країна була визнана понад 40 державами світу.
Всеукраїнський референдум відмінив рішення березневого референдуму про збереження Союзу РСР. Його підсумки створили правову основу для перетворення задекларованої державної незалежності на фактичну. I референдум 1991 року, і президентські вибори підтвердили бажання переважної більшості громадян України жити в незалежній демократичній державі, самостійно вирішувати внутрішні і зовнішні, культурні і політичні, економічні і фінансові, дипломатичні і військові питання. Багатовікова мрія українського народу про незалежність знайшла політичне оформлення.
5 грудня Верховна Рада проголосила в "Посланні до парламентів і народів усіх країн": "Договір 1922 року про утворення Союзу РСР Україна вважає відносно себе недійсним і недіючим". Українці створили Радянський Союз, маючи в ньому блокуючий пакет - українці ж його і ліквідували.
8 грудня лідери України, Росії і Білорусі ("ключових" республік, які у 1922 році створили СРСР) підписали угоду про те, що Союз "як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування".
Що характерно, жодна радянська республіка (за винятком хіба що балтійських) після українського референдуму не провела свій власний референдум щодо незалежності. Всім і так було зрозуміло, що без України Союз неможливий. Кожен українець із 28,8 млн, які вибрали у бюлетені "ТАК, підтримую", легалізував смерть СРСР. А 25 грудня перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов оголосив про свою відставку. Грізний і величний Радянський Союз закінчив свій земний шлях.
Запрошуємо до перегляду. 30 років тому. Референдум 1991 року про незалежність України і розпад СРСР (архівні фото)
Роздуми на щодень. 365 днів з великим митрополитом Андреєм Шептицьким — Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року.
Матеріали (Режим доступу станом на 10.12.2021р.):
http://territoryterror.org.ua/uk/resources/calendar/details/?newsid=615
http://konstlib.net/node/13169
http://cbsbook.com.ua/vidznachaemo/1301-storichne-znachennya-referendumu-1991-go-roku-z-nagodi-25-yi-rchnic-vseukrayinskogo-referendumu-01121991r.html
Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
відділ обслуговування
Матеріал підготовлено 10.12.2021р.
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.