З 13 по 19 грудня 2021 р. в Україні вперше відбудеться Національний тиждень читання. Це буде особливий час, коли читачі, письменники, видавці, бібліотекарі, книгарі об’єднаються навколо книги та читання.
Тиждень пройде під егідою Українського інституту книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України. Партнерами події є ВГО Українська бібліотечна асоціація й Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів.
Мета Національного тижня читання — залучити українців до читання, купівлі та дарування книжок, відвідування бібліотек, а також привернути увагу до українського книговидання та літератури, підтримати видавництва, книгарні та бібліотеки. Звернути увагу на чинники, що допомагають українцям читати, і проєкти, які роблять книжку ближчою до кожного українця.
Стартував Національний тиждень читання з оголошення результатів дослідження читання в Україні, здійсненого компанією Gradus Research.
Згідно з результатами, лише третина міського населення України активно читають книжки. Проте задля розваги й у вільному режимі до книжок звертаються близько 60% дорослого населення.
Сегментація респондентів показала дві великі групи: читачі (59%) та нечитачі (41%).
До групи читачів входять три підгрупи:
Група нечитачів теж поділяється на три підгрупи:
Повні результати дослідження читання від Gradus Research можна переглянути за посиланням.
“Читання є запорукою сталого розвитку держави і суспільства, бо дозволяє розвивати навички рефлексії та мислення. Gradus як лідер інноваційних досліджень в Україні кілька разів на рік власним коштом проводить великі дослідження. Тема читання як стратегічно важливої навички нації не могла пройти повз нашу увагу. Так, дійсно, українців важко віднести до активних читачів. Проте наше дослідження виявило групи сталого читання, що точно можуть бути амбасадорами цієї навички серед решти населення. Видається надваждивим популяризувати читання серед представників молодих вікових груп, адже вони читають найменше, ця звичка в них майже не сформована і сприймається скоріше як обов’язок, аніж задоволення”, — переконана засновниця і директорка компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.
Цифри про читання в Україні оприлюднив міністр культури Олександр Ткаченко: «Українці досі не пов’язують читання з успіхом. Тільки кожен 5-й дорослий читає для самоосвіти, саморозвитку, роботи чи навчання, — зазначив він. — У світі ж все по-іншому. Всі економічно сильні країни мають спільну рису — їхні громадяни активно читають. В даному випадку схема працює приблизно так: держава підтримує книговидавництво та авторів, робить книги доступними та сприяє розширенню ринку. А це впливає на показники читання, заохочує людей писати і купувати книги».
Згідно зі звітом Міжнародної асоціації видавців, 67% канадійців читають щонайменше раз на тиждень. Серед французів — 60% регулярних читачів, серед ісландців — 53%. В Україні ж щотижня читають лише чверть українців, а щодня відкривають книгу — 8% (за оцінкою Українського інституту книги). Крім того, в нашій країні ж ситуація протилежна: обсяг проданих книг впав на 50%.
«Такі цифри доводять, що реалізація стратегії з розвитку читання якнайшвидше — обов’язкова місія. Для додаткового стимулу купувати українців книги запущено й програму „ЄПідтримка“. Питання розвитку читання — не просто абстрактна боротьба за розуми прийдешнього покоління. Це завдання держави і кожної людини, яка хоче бути успішною та вижити в умовах жорсткої інтелектуальної конкуренції», — підкреслив Олександр Ткаченко.
“Національний тиждень читання — надзвичайно важлива подія для промоції читання книжок в різних країнах. Український інститут книги займається промоцією читання на державному рівні. По-перше, ми спрощуємо українцям вибір — у нас є проєкти, в яких експерти відібрали книжки під різних читачів, від дошкільнят до дорослих, крім того, ми інформуємо про українські книжки, що здобули премії та нагороди як в Україні, так і за кордоном. По-друге, надаємо доступ до книжок безкоштовно через публічні бібліотеки, для яких закуповуємо книжки. По-третє, здійснюємо ряд проєктів з промоції читання як процесу, важливого для формування цілої життєвої стратегії, зазвичай значно більш успішної у тих, хто читає багато, ніж у тих, хто не читає взагалі”, — розповіла директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.
Долучитися до акції пропонують кожному на власних сторінках у соцмережах. Пропонують кілька варіантів:
Розповідати про свою участь в Національному тижні читання, ділитися рекомендаціями книжок та історіями читання пропонується під хештегами #тижденьчитання і #знайдисвоюкнижку.
Користування бібліотеками — економія бюджету
Книжки в Україні суттєво зросли в ціні. Багатьом любителям паперових книжок похід в книгарню став дорогим задоволенням. За статистикою, більшість українців не готові купувати електронні книжки, бо вважають, що е-видання мусять бути безкоштовними. Водночас зростає відсоток населення, яке користується послугами бібліотек.
«Сьогодні середня вартість бібліотечної книжки складає близько 200 гривень. Як правило, читач відбирає для домашнього читання від 1 до 5 книжок на місяць, а якщо у родині декілька читаючих, то через бібліотеки можна заощадити чималу суму», — пояснює директорка Публічної бібліотеки імені Лесі Українки Ольга Романюк.
Також Український інститут книги підготував перелік цікавих подій, які відбуватимуться під час Тижня.
Підтримали Національний тиждень читання і письменники. Дехто — зголосившись (або погодившись) взяти участь у читаннях і творчих вечорах. Як-от, наприклад, автори Видавничого центра «Академія» Олекса Вільчик, Софія Бенза, Світлана Вертола, Валерія Савотіна, Олександр Чекмишев, Юлія Черненко і Володимир Даниленко, які щодня протягом тижня читатимуть свої твори в прямому ефірі на сторінці видавництва. Інші — прийдуть до бібліотек у своїх населених пунктах.
«Під час Національного тижня читання я планую долучитися до флешмобу в соціальних мережах — порекомендувати певну, на мою думку, цікаву книжку як подарунок. Чому важливі такі акції? Я не знаю, наскільки добре працює пропаганда читання як власне пропаганда, не знаю, чи люди візьмуться читати, почувши заклики. Але я точно знаю, що під час Національного тижня читання принаймні якоюсь мірою ми привернемо увагу до власне книжок, до літератури, до якихось імен і явищ. Покажемо, що все це існує і що існують люди, яким це цікаво. Така собі програма-мінімум, вже заради якої варто все це робити», — вважає письменник Олег Коцарев.
«Як я могла не підтримати Тиждень читання, якщо маю і фотку з книжками, і святе переконання в тому, що читання — це велика приємність? Святкуватиму я так: у понеділок сходжу до дітей у школу поговорити про дворових дітей і ритуали викликання різних міфічних істот за своєю книжкою «Мирослава та інші з нашого двору», у середу ми з командою представимо переможців Топу БараБуки 2021 року — ми вибрали 20+ найкращих дитячих і підліткових книжок року, у п’ятницю стежитиму за тим, хто переможе в дитячій номінації Книги року ВВС. Такий рух навколо дитячої книжки важливий, але для мене також важливо читати з дитиною щовечора щось класне, щоб разом посміятися чи попереживати. Прямо дуже цінні емоції. Я стараюся святкувати цей ритуал щодня», — розповіла письменниця Ольга Купріян.
Національний тиждень читання — це період особливої уваги до читання та місця книги в сучасному цифровому і швидкому житті. Дуже часто від особистого вибору кожного українця залежить: читати чи не читати, що читати, що придбати, а за чим піти в бібліотеку, що подарувати близьким і друзям на свята.
Хай читачів в Україні стає більше з кожним днем
Матеріали (режим доступу станом на 13.12.2021р.):
https://chytomo.com/natsionalnyj-tyzhden-chytannia-znajdy-svoiu-knyzhku-i-dopomozhy-v-tsomu-blyzhnomu/?fbclid=IwAR0vn0UEcl5BYhKlxhf6hxwWZD322k0BNDo0baY2ObmN46DozezenP4m9fo
https://suspilne.media/189949-u-kievi-v-mezah-festivalu-pokazut-5-korotkometraznih-filmiv-italijskih-reziseriv-programa/
https://ubi.org.ua/uk/news/kategoriya-2/v-ukra-ni-startu-pershiy-nacionalniy-tizhden-chitannya?fbclid=IwAR2YFKQdECEGl7SkhIbaG2qt0z9AyllnS4PITZGBRcEINp3Zn_7DMqX2h0A
https://censor.net/ua/news/3304914/natsionalnyyi_tyjden_chytannya_vpershe_startuvav_v_ukrayini?fbclid=IwAR2OgCSh1Xs2PA2Y8km3MXmEgl8wZCO6rlblh6hMyRxjHJw1JdscH0YVZ-U
https://book-institute.org.ua/uk/news/kategoriya-2/v-ukra-ni-startu-pershiy-nacionalniy-tizhden-chitannya
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.