31 травня - День пам’яті Блаженнішого Любомира Гузара: Молимось, працюємо. Моліть за нас Господа, отче…
"Дух Святий уподібнив нашого Блаженнішого Любомира до дивного і химерного Перебенді – Кобзаря наших днів. Ми вже відчуваємо, що його пісня не вмре і не загине. Він залишив нам наш сучасний новий національний український епос своєю мудрістю, своїм словом, навіть своїм гумором і дотепністю. Цей його кобзарський спів ми ще довго будемо намагатися почути і зрозуміти через його аудіо книги, фільми, звернення… Любомир залишає нам у спадок нову підвалину новітньої християнської української цивілізації, яку нам з вами доручає Господь Бог розвинути, зібрати, нею і жити і на ній будувати нашу вільну і незалежну Україну." - про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час Заупокійної Архиєрейської Літургії і Чину Погребення у Патріаршому Соборі Воскресіння Христового 5 червня 2017 року у Свято Святого Духа.
Біографія. Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року у Львові. Тут закінчив народну школу та перший клас гімназії. У 1944 році сім’я змушена була залишити Україну, а у 1949 році переїхала до США.
Він прожив в США 20 років, в Італії — 24 роки. Після 46 років еміграції у 1993 році повернувся в Україну та оселився біля Львова. «Мені стали сльози в очах. Я був на рідній землі», — так описував свої враження від повернення Блаженніший Любомир. Утім, отримати українське громадянство йому вдалося вже на посаді голови УГКЦ у 2001 році.
Він спілкувався українською, польською, німецькою, англійською та італійською мовами, хоча скромно зізнавався, що знає більше. Був пластуном, належав до куреня з назвою «Червона калина», де його називали “братчик Любко”. На честь висвячення друзі-пластуни подарували йому чашку, яку попросили освятити нью-йоркського римо-католицького єпископа.
У 1977 році таємно, без згоди Папи Йосип Сліпий висвятив Любомира Гузара на Верховного Архієпископа. Протягом 19 років він чекав підтвердження свого статусу єпископа.
Після смерті папи Івана-Павла II у 2005 році Любомир Гузар став одним з кандидатів на Ватиканський престол (з-поміж 16 інших кандидатів).
Любомир Гузар очолював Українську греко-католицьку церку десять років (2001 — 2011). За цей час йому вдалося чи не найважлівіше — перенести престол УГКЦ до Києва, фактично зробивши церкву всеукраїнською, поступово стираючи асоціації виключно із Західною Україною, а також просуваючи її на схід. Він також став першим в історії УГКЦ патріархом, хто зрікся престолу.
До останніх днів Любомир Гузар мешкав у семінарії в селі Княжичі біля Києва. Туди щодня приїздили різні люди, щоб порадитись або просто послухати його.
Втративши зір, він не міг писати власноруч, але надиктовував тексти, які виходили як колонки в різних українських виданнях. Він також є автором чотирьох книг.
Якось під час інтерв’ю, коли Гузар уже був незрячим, один з журналістів запитав Блаженнішого: «Для чого вам годинник, ви ж не бачите?» — «А той дзиґарок (годинник) говорить» — відповів він.
Коли Блаженніший Любомир Гузар вперше виступив на Майдані під час Революції Гідності, люди ловили кожне його слово. Й досі вчувається його напуття: “Не бійтеся!” Моральний авторитет нації!
Для цілого покоління українців Блаженніший Любомир став моральним авторитетом. «Україна не поділяється на захід або схід. Вона поділяється на тих, хто любить Україну і не любить», – один із його актуальних афоризмів. Хоч більшість свого життя він провів за кордоном, але його любов до Батьківщини і рідного народу не згасла. Це була людина миру, від якої струміла любов до всіх, людина, яка зводила мости між часом і вічністю, між Богом та людьми. Легко, але завжди мудро він вирішував складні питання, які відчиняли двері для великих справ.
Людина-епоха:
найвідоміші цитати Любомира Гузара, що надихають
У фонді Науково-технічної бібліотеки НЛТУ України знаходиться книга "Блаженніший Вуйко Любко".
Книжка з такою близькою назвою прагне справді наблизити нас до цієї великої Людини – Блаженнішого Любомира Гузара. Її сторінки пахнуть найнеймовірнішими спогадами рідних, друзів, священиків, єпископів, журналістів, психологів, інтелектуалів, мислителів, істориків та багатьох інших особистостей, яким пощастило зустрітися на своєму життєвому шляху з великим кардиналом, священиком, духовним провідником, другом, братом і... вуйком Любком.
До книжки увійшли спогади про Блаженнішого Любомира Гузара, авторами яких є люди різного віку, професій, національностей і віровизнань. Відверто, зворушливо, смішно, влучно, без пафосу, простими словами про Людину великого серця - так коротко можна охарактеризувати ці щирі оповіді. Для широкого кола читачів.
Любомирство: 7 книг Любомира Гузара і про його життя
Україні доби Незалежності дуже пощастило, що в неї є Блаженніший Любомир Гузар. Він майже півстоліття жив спочатку в США, потім в Італії, багато подорожував із місіями, і тепер став прикладом — яким може бути українець, сформований в умовах вільного світу.
Прийнявши управління Українською греко-католицькою церквою на тому етапі, коли її називали «регіональною» чи навіть «закордонною», і довівши до статусу церкви для всієї України, патріарх Гузар добровільно передав владу молодому наступнику, щоб мати ще час бути корисним країні, якій не щастить на правителів. Стати добрим порадником за гамбурзьким рахунком. Дороговказом. Гордістю нації.
Книжка-біографія «Любомир Гузар» розповість дитині історію релігійного діяча, патріарха-предстоятеля Української Греко Католицької Церкви. Любомир Гузар був уважним до світу, до людей, співпереживав їх проблемам. Живучи у жорстокі часи, він ніколи не зраджував собі і досягав вищих результатів, тренуючи свою моральність.
Книжку про людські чесноти й пороки Блаженніший Любомир написав наприкінці свого земного буття. Він часто цікавився – як просуваються справи з підготовкою до друку, проте так і не встиг побачити її. У легкій і доступній манері автор ділиться власним баченням рис, притаманних окремій особистості та суспільству загалом, вказує, як позбутися вад, а також як розвинути в собі те краще, дароване нам Богом, що є в кожному з нас.
Книжку ілюстровано дитячими малюнками, відібраними конкурсним журі. Розрахована на людей різного віку – усіх, хто цікавиться питаннями морально-етичного плану, проблемами людських відносин, психологією особистості та соціальною психологією.
Блаженніший Любомир Гузар – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви, яку очолював протягом 10 років. За цей час зумів перенести осередок зі Львова до столиці, надавши конфесії загальноукраїнського масштабу. У 2005 році був одним із кандидатів на ватиканський престол. Він став першим главою в історії УГКЦ, який добровільно зрікся своїх повноважень.
Його за життя визнали великим, проте немає такого мірила, яким би можна було осягнути вплив Блаженнішого Любомира на порозуміння між християнами, на самоусвідомлення українського суспільства, зрештою, на ті події кінця ХХ – початку ХХІ століття, що створили сучасну Україну.
Докторська праця Блаженнішого Любомира Гузара присвячена дослідженню екуменічної діяльності Митрополита Андрея Шептицького, Глави Української Греко-Католицької Церкви, проникливого богослова, ревного душпастиря, суспільного діяча, мецената.
На широкому та складному тлі родинних, історичних, церковно релігійних, політичних обставин кінця XIX–першої половини XX ст. проаналізовано генезу поглядів Митрополита на єднання Церков, практичні кроки, які він робив для досягнення цієї мети, та їхнє відображення у рішеннях Другого Ватиканського собору (1962–1965).
Сподіваємось, що ідеї, відображені в цій книзі, стимулюватимуть подальші дискусії, слугуватимуть зближенню християнських Церков та їхньому єднанню.
Видання «Найдорожча матусю», ілюстроване численними фотографіями з приватних архівів, покликане стати даниною пошани Блаженнішому Любомирові Гузару в річницю його смерті. 31 травня 2018 року сповнюється рік з того дня, коли Він відійшов у Вічність. На видання цих листів Блаженнійший Любомир дав дозвіл ще за свого життя.
Листування о. Любомира Гузара з матір’ю Ростиславою, сестрою Мартою та її чоловіком Зеноном охоплює тривалий період 1975-1976 і 1985-1992 років, на який припало багато доленосних подій у житті українського народу й Греко-Католицької Церкви.
Воно не тільки показує, як сприймав і оцінював о. Гузар ці історичні події та їх учасників, а й насамперед – розкриває його внутрішній світ як людини й церковного діяча, являє читачеві глибоко зворушливі стосунки сина й матері.
У виданні зібрано бесіди Глави Української Греко-Католицької Церкви у 2001-2011 роках Блаженнішого Любомира Гузара з журналістами. Автор відповідає на низку актуальних запитань і різних сфер людського життя, які турбують кожного українця.
Матеріали (Режим доступу станом на 27.05.2022р.):
https://bookforum.ua/p/lyubomyrstvo-7-knyg-lyubomyra-guzara-i-pro-jogo-zhyttya /авторка підбірки - Юлія Формос/
http://ukrreporter.com.ua/suspilstvo/lyubomyr-guzar-zalyshyv-nam-korotkyj-zapovit-molitsya-i-pratsyujte.html
https://religions.unian.ua/catholicism/10127501-v-ugkc-vidznachat-richnicyu-vid-dnya-smerti-patriarha-lyubomira-guzara.html
https://galinfo.com.ua/news/v_ugkts_vidznachat_richnytsyu_vidhodu_do_vichnosti_patriarha_lyubomyra_guzara_288185.html
http://catholicnews.org.ua/v-ekspoziciyi-nacionalnogo-muzeyu-istoriyi-ukrayini-u-drugiy-svitoviy-viyni-vidkriyut-stend-pro
http://news.ugcc.ua/announces/u_r%D1%96chnitsyu_smert%D1%96_blazhenn%D1%96shogo_lyubomira_zhive_tb_provede_pryam%D1%96_translyats%D1%96i_z_patr%D1%96arshogo_soboru_82951.html
https://kyrios.org.ua/movies/documentary-movies/14807-dokumentalnij-film-ljubomir.html
https://book-ye.com.ua/catalog/khrystyyanstvo/blazhennishyj-vujko-lyubko/
https://nazareth.com.ua/products/copy-of-100-prominchykiv-svitla-copy-of-sv3-24997660?taxon_id=3591
Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
відділ обслуговування і зберігання фондів
Матеріали підготовлено 27.05.2022р.
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.