Архітектурні пам’ятники книзі у світі
Пам'ятників видатним людям у світі багато, явище це досить поширене. Існує маса пам'ятників, що прославляють значущі для держави події. Рідкісне явище - увічнення пам'яті про якісь предмети. Книга по праву заслужила таку честь, що говорить про її важливе значення для розвитку всього людства: вона зберігає вікові мудрості, вчить, виховує, дає можливість поринути у світ вічного та прекрасного. У всьому світі є безліч чудових пам'ятників книгам, гідних нашої уваги. Такі скульптури ставлять біля університетів, книжкових магазинів та бібліотек, у центрі міста або тінистих алеях на околицях. Пропонуємо цікаві факти щодо цього.
“Цей пам’ятник – своєрідна фіксація сторінок історії з акцентом на сьогодення, – каже Валері Ковтун (директор Коломийського педагогічного коледжу) – Мета проста і прозора – привернути увагу людей до проблем української книги і книгодрукування. До прикладу, сьогоднішнє головне завдання українців – правдиво зафіксувати події Майдану і АТО”.
Скульптура представляє собою розгорнену книгу, а витесані з каменю сторінки справді вражають пластикою і філігранним виконанням. На звороті – традиційний символ Галичини – лев, інформує прес-служба Коломийської міськради.
Сама скульптура витесана із цільного піскового каменю, який привезли аж з Теребовлі. Два місяці тривала творча робота відомого майстра Романа Захарчука, творця кляшторних янголів статуї Пресвятої Богородиці на бульварі Лесі Українки, пам’ятника преславетному воїну УПА Мирославові Симчичу та багатьох інших відомих у Коломиї робіт.
Пам'ятник Івану Федорову на тлі входу до Королівського арсеналу – Державного архіву Львівської області та Домініканського костелу. Урочисте відкриття пам'ятника відбулося 26 листопада 1977 р. Авторський колектив: скульптори В. Борисенко та В. Подольський, архітектор А. Консулов. Фігура друкаря стоїть на кам'яному прямокутнику, викладеному в один ряд темною бруківкою без традиційного постаменту. В одній руці Іван Федоров тримає книгу, а рух другої руки символізує рух сіяча (сіяча знань).
Пам'ятник спаленим книгам "потонула бібліотека" ("Versunkene Bibliothek") на Бебельплатц Берлін, Німеччина.
Автор - архітектор з Ізраїлю Миха Ульман - звів його в пам'ять про події, що відбулися тут 10 травня 1933: прийшли до влади фашисти провели варварську акцію - публічне спалення 12400 книг 149 авторів. Пам'ятник являє собою йдуть під землю порожні полиці бібліотеки, закриті зверху товстим склом. Порожнеча підсвічується знизу, підкреслюючи основну ідею композиції - спалення книг не знищило світло знань.
Величезний монумент заввишки з двоповерховий будинок являє собою копію книги. Увечері обкладинка книги відкривається, і перша сторінка перетворюється на екран, на якому за допомогою проектора показують документальний фільм про становлення нації.
У центрі площі перед Культурним Центром Шарджі встановлено єдиний в своєму роді пам'ятник, що зображає розгорнуту книгу з тьмяно мерехтить золотий арабською в'яззю. Це пам'ятник Корану. Висота монумента - 7 метрів, дві величезні сторінки книги мають розмір в 4.2 на 2.4 м. Він декорований скляними мозаїками і знаходиться в центрі восьмикутника, оточеного квітами, розташованими на терасах в три рівні.
Джерело: http://gk-press.if.ua/u-kolomyyi-vstanovyly-pam-yatnyk-ukrayinskij-knyzi/
http://booknazy.blogspot.com/2012/04/blog-post_26.html
https://bibliotekafiliua3.jimdo.com/
http://odb.te.ua/2184
Підготувала науково-технічна бібліотека
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.