Calendar

« November 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

18 квітня - День всесвітньої спадщини

Згідно з Указом Президента України від 23 серпня 1999 № 1062/99, на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони культурної спадщини з 1999 року в Україні відзначається День пам'яток історії та культури 18 квітня – у Міжнародний день пам'яток і визначних місць та називається «День пам'яток історії та культури»
У липні 2000 року Президент України підписав Закон "Про охорону культурної спадщини", котрий регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом, об'єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.
Питання  збереження історичних пам’яток регулюються Конституцією України зокрема ст. 54. Охорона культурної спадщини, збереження її для наступних поколінь – одна з важливих функцій держави, спрямована на патріотичне та естетичне виховання людини.

Сьогодні в Україні, за уточненими даними, нараховується 1399 міст і селищ і більше 8 тисяч сіл з цінною історико-архітектурною спадщиною. Її фонд, за підрахунками фахівців, перевищує 70 тисяч об'єктів. Особливо зваженого підходу вимагають сьогодні Київ, Львів, Одеса, Луцьк, Харків, Чернігів. Процеси їх розвитку, реконструкції, забудови, інвестиційна діяльність в історичних ареалах повинні грунтуватися на принципах збереження і оптимального використання об'єктів нерухомої культурної спадщини, охорони історико-архітектурного середовища. У столиці, зокрема, на державному обліку перебуває 675 пам'ятників, із яких 390 - загальнодержавного, тобто національного значення. Два комплекси - собор Святої Софії з прилеглими монастирськими будівлями і Києво-Печерська Лавра занесені ЮНЕСКО до Списку світової спадщини.

В період становлення української державності та відродження нації, коли Україна повинна увійти до спільноти європейських країн, особливої уваги набуває справа цивілізованого, шанобливого ставлення до історичних міст і архітектурної й містобудівної спадщини, осередками якої вони є.

До речі, в Європі до історії ставляться дбайливо. Тут зберігаються навіть історичні ландшафти і пейзажі місцевості. Наприклад, у Франції проводять відновні роботи ландшафтів пам'ятних місць навіть після археологічних розкопок. На півночі Англії в практично незайманому вигляді збережено Адріанів вал, побудований при римському імператорові Адріані для охорони північних рубежів імперії, що простягнувся на 117 кілометрів.

Львів - одне з найбагатших міст України за кількістю і значимістю історичних, архітектурних та культурних пам’яток - їх понад 2000. Другого грудня 1998 року на засіданні 22 сесії ЮНЕСКО в місті Кіото ансамбль історичного центру Львова було внесено до списку Світової культурної спадщини.
Для вирішення проблем старовинного міста урядом України в 1997 році прийнято «Комплексну програму збереження історичної забудови Львова», що передбачає особливий його статус як міста-пам’ятки. З метою залучення громадськості та меценатів до збереження і реставрації архітектурних пам’яток у 2000 році був створений Благодійний Фонд збереження історико-архітектурної спадщини Львова. 
За всю свою історію існування Львів був під впливом багатьох народів та держав, і це відбилося на його культуру, архітектуру, релігії, а також на його жителях. Львів зітканий із безлічі стилів та напрямів (ренесанс, бароко, ампір, рококо, романський стиль, модерн та ін.), гармонійно поєднаних між собою протягом століть у неповторний ансамбль. У Львові відчуваєш себе немов в машині часу - тут так легко перенестися від сучасності в романтику середньовіччя. Місто сміливо можна назвати музеєм під відкритим небом. Тут практично кожен старовинний будинок - унікальний історико-архітектурний пам'ятник і визначна пам'ятка Львова. Вся центральна частина міста є заповідником та включена до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Архітектурні пам’ятки Львова, їх своєрідна краса - особливі не лише в нашому, але й у світовому мистецтві. Це переплетення здобутків східної, західної культур та українського народного мистецтва, художній ансамбль, який свідчить про високу шляхетну душу народу, вибагливість його смаків та звичаїв. Неповторність міста гармонує з розмаїттям культурних традицій, стилів різних епох від XIII до XX століття - ренесансом, роман-ським, готикою, бароко, рококо, ампіром, класицизмом, конструктивізмом, сецесією. Детальніше:Туристичний каталог-довідник. Львів історико-архітектурний

travel 2Львів по праву називають «східним Парижем». Тут, як і у французькій столиці, сплелися культури Заходу і Сходу, що знайшло відображення в багатьох пам'ятках архітектури, музеях. Ще Львів називають «західною столицею» України: тут варто прогулятися по старій частині міста, хоча сил і часу на огляд хоча б основних і найпопулярніших визначних пам'яток потрібно чимало.
Перелік пам'яток, що входять до Державного реєстру національного культурного надбання (є пам'ятками архітектури національного значення), які знаходяться у місті Львові. Для його укладання використано дані офіційного сайту Львівської міської ради. Детальніше ознайомитися з картою пам’яток Львова можна тут .

P.S. У читальному залі соціально-економічної літератури представлено для ознайомлення календар знаменних та пам’ятних дат: "День пам'яток історії та культури". Запрошуємо до перегляду!

Матеріали (Режим доступу):http://tulchynska.gromada.org.ua/news/11-06-13-11-04-2017/
http://map.lviv.ua/lviv05.html
http://map.lviv.ua/statti/lviv_unesco.html
https://tsikaviy-svit.com/%D1%86%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%96-%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%86%D1%8F-%D0%BB%D1%8C%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0
http://www.calendarium.com.ua/ua/mizhnarodnii_den_pamyatok_istorii_ta_kulturi
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/1483965-18_kvitnya___mignarodniy_den_pamyatnikiv_ta_istorichnih_mists_1819184.html
https://uk.wikipedia.org/wiki
http://www.lvivtourist.com/pamyatky.htm
Підготувала науково-технічна бібліотека

 Матеріал підготовлено 20.04.2018р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page