Calendar

« November 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Ми є, тому що їх немає...

Законом України "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років" в Україні встановлено День пам’яті та примирення 8 травня і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня. Таким чином, Україна розпочала нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. 9 квітня 2015 року Верховна Рада України встановила 8 травня Днем пам'яті і примирення на честь всіх жертв Другої світової війни. Закон прийнли відповідно  до рекомендаційної резолюції ООН від 2004 року, яка проголосила 8 і 9 травня Днями пам'яті і примирення й запропонувала державам-членам ООН, крім святкування своїх Днів перемоги чи визволення, щороку відзначати один або два дні як данину пам'яті всіх жертв Другої світової війни.
Зазначимо, що 8 травня в більшості європейських країн і в США відзначається День перемоги у Другій світовій війні (V-E Day, або Victory in Europe Day), оскільки 7 травня був підписаний акт капітуляції Німеччини, а 8 травня він набув чинності за середньоєвропейським часом.

realЗагальноукраїнська акція "Перша хвилина миру"

Загальноукраїнську акцію "Перша хвилина миру" до Дня пам’яті та примирення буде проведена у вівторок, 8 травня, о 22:40. Вперше загальноукраїнська акція "Перша хвилина миру" була проведена в Україні 8 травня 2014 року. Подія приурочена до дати підписання акту про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини, після чого в Європі запанував мир. У межах заходу проходить хвилина мовчання в пам’ять про загиблих у Другій світовій війні, покладання квітів до меморіальних пам’яток, а також урочистості за участю ветеранів Другої світової, бійців АТО, представників влади і українських громадян.

8 TRAVNYa DEN PAM YaTI TA PRYMYRENNYaМАКИ ПАМ'ЯТІ

З 2014 року символом Дня примирення та Дня перемоги в Україні став червоний макЦя квітка – пам’ятний знак жертв усіх військових і громадянських конфліктів, а також відображення кривавого сліду від пострілу. Червоний мак (англ. – remembrance poppy) – міжнародний символ пам'яті жертв Першої світової війни, а згодом – жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи із 1914 року.

Квітка маку в українських традиціях.

В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминучості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. В останніх з перелічених значень квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: «Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке –  як мак процвітає...». У відомій пісні «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака: «…Обступили Морозенка турецькі війська. По тім боці запорожці покопали шанці. Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко у неволю попався…». Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
З народної творчості мак як символ пов'язаний із війною та військом перейшов у художню літературу. В Івана Франка:  «Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе». Легенду про мак обробив Михайло Стельмах у творі «У долині мак цвіте»«…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…». Одна з героїнь присвяченого Другій світовій війні роману Олеся Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.

Мак як символ пам'яті у світі.

Появу цього символу пов'язують з віршам двох людей: канадського військового лікаря Джона МакКрея та працівниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Перший під враженням боїв у Бельгії у 1915 р. написав твір «На полях Фландрії», що починався словами: «На полях Фландрії розквітли маки. Між хрестами ряд за рядом». Друга 1918 р. написала вірша «Ми збережемо віру», в якому обіцяла носити червоний мак в пам’ять про загиблих. Саме Мойні Майкл в листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто. У 1920 р. Національний Американський легіон прийняв маки в якості офіційного символу, а у 1921 р. червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. В Польщі червоні маки є символом перемоги 11-18 травня 1944 р. Другого корпусу ген. Андерса в боях за гору Монте-Кассіно в Італії. Приспів до популярної військової пісні того часу починається словами: «Червоні маки на Монте-Кассіно. Замість роси пили польську кров».

Мак як символ пам'яті в Україні.

Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України, автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною елюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни та гасло. У 2014 році, коли Україна вперше приєдналася до європейської традиції відзначення Дня пам'яті та примирення, гасло пам'ятних днів було "Ніколи знову". А з 2015 року гаслом відзначення Дня пам'яті та примирення стало "Пам'ятаємо. Перемагаємо". Воно залишається офіційним гаслом й у 2016 році. Ми пам'ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Ми пам'ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об'єднані нації. Ми пам'ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими. Вона — запорука неминучості нашої перемоги сьогодні.

Матеріали (Режим доступу): УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №85/2018 Про відзначення у 2018 році Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
http://vgolos.com.ua/news/sogodni_vidznachayut_den_pamyati_ta_prymyrennya_263969.html
https://pon.org.ua/novyny/4012-den-pamyati-ta-primirennya-1939-1945-pamyatayemo.html
https://ar.volyn.ua/2017/05/08/chomu-8-travnya-vidznachayut-den-pamyati-prymyrennya/
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2223898-sogodni-v-ukraini-den-pamati-ta-primirenna.html
http://javoriv-rda.gov.ua/istorychni-podiji/den-pamyati-ta-prymyrennya-v-ukrajini/
https://fakty.ictv.ua/ua/lifestyle/20180508-den-pam-yati-ta-prymyrennya-v-ukrayini/
Підготувала науково-технічна бібліотека

Матеріал підготовлено 08.05.2018р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page