Мета наукового зібрання – обговорення актуальних проблем бібліотекознавчих досліджень, історії книги та книжкової культури, а також визначення місця і ролі сучасних книгозбірень у суспільному просторі України та світу. Конференцію провели у форматі пленарного засідання та засідань трьох секцій, на яких йшлося про функціонування бібліотеки як універсального інформаційно-культурного центру, історико-культурологічне значення бібліотечних фондів, історію книговидання та книгорозповсюдження, інтерпретацію читання як культурного феномена, а також впровадження нових технологій опрацювання, збереження і поширення інформації в сучасних бібліотеках. Зокрема, працівники науково-технічної бібліотеки взяли участь у пленарному засіданні, де вітальне слово з нагоди 410-ліття наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка озвучив директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Кметь В. та з вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор з наукової роботи Університету, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський, який коротко окреслив значення Наукової бібліотеки в процесі розвитку інтелектуального середовища Львова: «Роль книгозбірні». Після численних вітань на адресу колективу найдавнішої книгозбірні України розпочалася наукова частина заходу. Доповідь «Бібліотека Франкового Університету: modus інтелектуальної свободи» представив Василь Кметь, який окреслив своє бачення ролі бібліотеки у просторі інтелектуальної свободи як основи демократії та в контексті сучасних реформ в галузі освіти та науки. Зокрема, за його словами, «питання інтелектуальної свободи є одним із ключових у категоріях і поняттях реформування освітнього середовища нашої країни».
Також Василь Кметь розповів про довгу традицію розвитку книжкової культури у Науковій бібліотеці і зазначив, що «чи не найбільшим чинником, чи не найбільшим викликом, хоч і перевагою Наукової бібліотеки завжди залишалася політика пам’яті, адже великий вік – це, без сумніву, велика перевага, але й величезна відповідальність».
«Зараз відбувається переосмислення наших парадигм розуміння бібліотеки як простору, а отже й бібліотечна система має зазнати змін», – зазначив Василь Кметь і поділився своїм баченням основних напрямів розвитку книжкової культури, які полягають у формуванні критеріїв читання, популяризації культури читання та актуалізації суспільної ролі бібліотеки.
Наголосивши на важливості бібліотеки у забезпеченні науково-дослідницької діяльності, академічної доброчесності та зовнішньої репрезентації духовної спадщини нації, Василь Кметь водночас звернув увагу на сучасні проблеми розвитку бібліотек як осередків академічної культури, серед яких – недієвість традиційного організаційного досвіду, невідповідність звітності управлінським технологіям, а також часто неналежне сприйняття й оцінка бібліотечного працівника, який у сучасних умовах є по-справжньому кваліфікованим міждисциплінарним фахівцем.
«Справжня академічна освіта і справжній Університет – це і є зібрання книг та ідей, це і є велика бібліотека. – Зазначив Василь Кметь, розвиваючи відому парадигмальну фразу Томаса Карлайла. – Тому ідею сучасної академічної свободи, роль і місце сучасної бібліотеки можна розглядати тільки в контексті розуміння бібліотеки як університету, простору, який творить суспільство».
Важливою частиною пленарного засідання була також презентація нового видання Львівського університету – альбому-каталогу «Західноукраїнська Народна Республіка в документах і матеріалах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка». Презентацію також приурочили до відзначення 100-річчя ЗУНР. Співупорядники книги Юрій Лисий та Микола Ільків-Свидницький коротко розповіли про основні завдання та етапи реалізації проекту, а також відзначили його наукову новизну та практичне значення.
Після завершення пленарного засідання розпочалася робота в секціях. Окрім того, в головному читальному залі розгорнули виставку документів та матеріалів (листівок, афіш, книг) періоду ЗУНР які зберігаються у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка.
Було прослухано такі доповіді у Секції 1. Історія книги, бібліотечних фондів та колекції:
У Секції 2. Бібліотека як науковий, інформаційний і культурний центр:
У Секції 3. Періодика у бібліотеках та бібліотекознавчих дослідженнях:
У Секції 4. Книжкова культура, культура читання: еволюція в часі та просторі:
Фото-звіт з наукової конференції, присвяченої відзначенню 410-річчя Наукової бібліотеки Львівського університету
Матеріали (Режим доступу): http://www.lnu.edu.ua/gallery/vidbulasia-naukova-konferentsiia-prysviachena-vidznachenniu-410-richchia-naukovoi-biblioteky-l-vivs-koho-universytetu/
Підготувала науково-технічна бібліотека
Світлини з сайту http://www.lnu.edu.ua/gallery/vidbulasia-naukova-konferentsiia-prysviachena-vidznachenniu-410-richchia-naukovoi-biblioteky-l-vivs-koho-universytetu/ та працівників НТБ НЛТУ України
Матеріали підготовлено 5.11.2018р.
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.