29 серпня країна згадує загиблих в "Іловайському котлі". У 2019 році президент започаткував на їхню честь День пам'яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Серпень 2014. Іловайськ.
Невеличке місто, важливий залізничний центр, на схід від Донецька, яке у свідомості українців з географічної точки стало точкою болю.
Те, що називали «зеленим коридором», всупереч домовленостям із російським Генштабом, перетворилося на дорогу смерті, на якій розстріляли українських військових і добровольців. Сотні загинули. Десятки зникли безвісти...
"Іловайськ" - книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в "Іловайському котлі", що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.
Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних віпадковими.
Євген Положій — відомий журналіст і письменник. У видавництві «Фоліо» вийшли його романи «Потяг», "Мері та її аеропорт", «Дядечко на ім’я Бог», «Вежі мовчання», «Юрій Юрійович, улюбленець жінок», «Риб’ячі діти».
Перша частина книжки висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7–24 серпня 2014 року.
Друга частина книжки висвітлює хронологію подій, що відбувалися 25–31 серпня 2014 року.
Роман Зіненко (нар. 1974 р.), колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1», був серед тих, хто в серпні 2014-го опинився в пеклі Іловайська. Він не тільки вижив, але й написав одну з перших книжок про війну на Сході України — «Іловайський щоденник», чесну і відверту розповідь очевидця, де нічого не вигадує, а намагається бути максимально точним у своїх спогадах.
Метою написання «Хроніки Іловайської трагедії» було прагнення автора зберегти і оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам’яті її учасників. До цього унікального видання увійшли свідоцтва понад півтори сотні бійців і офіцерів, від добровольців до вищого керівництва Сектора «Б», було згадано імена, прізвища та позивні близько семисот бійців добробатів і підрозділів ЗСУ. Окрім того, Романові Зіненку довелося переглянути, перевірити й хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- і фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом. Результати окремих журналістських досліджень, а також звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України також вміщені на сторінках цієї книжки. Переважна більшість зібраних фактів оприлюднена вперше. Перша частина видання висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7–24 серпня 2014 року, коли бої точилися як в Іловайську, так і навколо нього.
«Хроніка Іловайської трагедії» мала широкий відгук у читачів, насамперед у тих, хто виходив кривавим «зеленим коридором». Свідоцтва багатьох з них увійшли до другого, переробленого та доповненого, видання книги, що ставить іще більше питань, на які поки що немає відповіді й які намагаються замовчувати.
Нова книга Романа Зіненка є результатом ретельного дослідження, яке грунтується на спогадах близько сотні бійців і офіцерів, від добровольця до вищого керівництва сектора «Б», учасників Іловайської трагедії. Окрім того, автору довелося переглянути, перевірити й хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- і фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом. Результати окремих журналістських досліджень, а також звіт тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України також вміщені на сторінках цієї книжки. Переважна більшість зібраних фактів до сьогодні не була відома українському суспільству. І хоча автор подає найбільш повну і реальну картину бойових дій під Іловайськом, залишається ще дуже багато питань, на які свого часу обов’язково будуть отримані відповіді.
«Іловайський щоденник» Романа Зіненка — чесна і відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій, бійцем добровольчого батальйону «Дніпро-1», який пройшов «Іловайський котел» від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором» дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, чого зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.
Сам автор так описує книгу: "Моя місія — не вбивати, а поділитися набутим досвідом, який допоможе сміливим людям вижити в цій війні та повернутися до своїх родин."
Військовий хірург Віктор Черненко написав книгу про себе: як опинився на сході, що там робив, як у складі 51-ї окремої механізованої бригади пережив бої в Іловайську і вихід з оточення.
У книзі немає аналізу операції, порівняння зброї та техніки, роз'яснень про допущені прорахунки під час операції. Але там є набагато цінніша оповідь: будні хірурга на війні. Як оперував в умовах антисанітарії, як не було медичних матеріалів, як неправильно організовували евакуацію поранених. Також є детальні описи взаємодії з місцевими та допомоги їм з боку військових.
П'ять днів Віктор з бійцями виходив з оточення. Без води та їжі, карт і навігації під постійним обстрілом. І у цій частині описано не лише, як це було, а й те, який страх відчували бійці й автор, як вони любили життя і прагнули вижити.
Іловайська трагедія закарбована у першому томі "Щита". Родини загиблих діляться спогадами про тих, хто опинився на війні у перші місяці. Якими вони були до бойових дій, як опинилися на сході, як спілкувалися з родинами, як потім дружини та матері шукали тіла у моргах. "Коли нам подзвонили і сказали, що він поранений – у нас була надія, що він у лікарні, – оповідає дружина Максима Сухенка Світлана, чоловік якої загинув під Іловайськом 29 серпня. – Ми його не знайшли ні в лікарнях, ні в моргах. З батальйону побратими вказали чітко місце, де його залишили, і те село назвали. І ми дізналися, що його поховали на місцевому кладовищі селяни. Ми його ексгумували".
У першому томі мова йде не лише про загиблих в Іловайську, а й розповідається про загиблих на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту, чиє життя обірвалося під "Градами" та на розтяжках. Це туга і біль живих за тими, хто пішов у засвіти.
Фільм «Іловайськ 2014. Батальйон Донбас» (робочі назви «Іловайська історія» та «Іловайськ 2014») — український повнометражний художній фільм режисера Івана Тимченка про бої за Іловайськ під час війни на Донбасі. Фільм вийшов в український широкий прокат 29 серпня 2019 року.
Сюжет. Командир штурмової групи батальйону «Донбас» Бішут, поранений у бою за Іловайськ, дивом лишається живий в окупованому місті. Його розшукує призначений комендантом Іловайська російський офіцер Рунков, для якого ця війна перетворилася на особисту трагедію, і він жадає не справедливості, а помсти.
У соціальній мережі Facebook на сторінці Українське Кіно презентовано художній фільм «ІЛОВАЙСЬК 2014. БАТАЛЬЙОН «ДОНБАС». Запрошуємо до перегляду.
Матеріали /Режим доступу станом на 15.08.2023р./:
https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/2757782-cogo-dna-u-2014-roci-pocalis-zapekli-boi-za-ilovajsk.html
http://library.nltu.edu.ua/index.php/novyny/384-ilovaisk-lytsari-neba
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%97_%D0%B7%D0%B0_%D0%86%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA#%D0%92%D0%B8%D1%85%D1%96%D0%B4_%D0%B7_%D0%86%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0
https://folio.com.ua/books/Ilovayskyy-shchodennik
https://espreso.tv/article/2015/08/27/avtor_knygy_quotilovayskquot_yevgen_polozhiy_podyvymosya__chy_gotove_nashe_suspilstvo_do_takoyi_knygy_pro_viynu
http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000013815
https://www.5.ua/interview/yevhen-polozhii-avtor-knyhy-ilovaisk-meni-bulo-vazhlyvo-pokazaty-zitknennia-tsyvilizatsii-ukrainskoi-ta-rosiiskoi-91409.html
https://folio.com.ua/books/Viyna-yakoyi-ne-bulo-Hronika-Ilovayskoyi-tragediyi-Chastyna-1
https://folio.com.ua/books/Viyna-yakoyi-ne-bulo-Hronika-Ilovayskoyi-tragediyi-V-2-tomah
https://www.volynnews.com/news/all/viyna-iakoyi-ne-bulo-chomu-ne-hovoriat-khto-zakhopyv-v-polon-pershykh-r/
https://www.radiosvoboda.org/a/donbas-realii-ilovaysk/30140480.html
https://suspilne.media/159402-5-knig-pro-ilovajskij-kotel-spogadi-hronika-ta-sodennik-likara/
Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
відділ обслуговування і зберігання фондів
Матеріал підготовлено 15.08.2023р.
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.